2016 Nutcracker Rehearsal Schedule


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

November 26 – Saturday – On the RRCA Stage
10:30 – 11:00  Snow Warm Up
11:00 – 12:00 Snow Pas, Snowflakes, Snow Angels, Drosselmeyer, Clara, Prince  
12:15 – 1:15    Act II Opening Sweets: Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls, Claras and Court Jesters
1:30 – 4:30      Act II Run through: Entrance, all variations including clowns, jesters, all flowers, finale, curtain call. (sheep may leave after first run, approximately 2:30)

November 27 – Sunday – On the RRCA Stage
1:30 – 3:00      Call 1:00: Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets, Rat King with Nutcracker Prince, Drosselmeyer, Alex
3:00 – 4:30      Call 2:30: Party Scene: All
4:30 – 5:00      School Show review for all party scene followed by narration review for Joshua

November 28 – Monday – On the RRCA Stage
5:30 – 7:15      School Show Rehearsal: Advanced Dancer Warm-up at Cass at 5:00

Call 5:00: Party Scene, Battle Scene, Narration Scene Transition

Act II Opening Sweets: Call 5:30: students quietly enter and sit on house right: Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls, Claras and Court Jesters (youngest students may leave after run through (approximately 7:00)

Call: 5:45 All variations including clowns, sheep: In costume for quick change trial

7:15 – 8:15      ACT II Variations and Flowers – Rehearsal for Friday night show: No Clowns: No Sheep: Chinese Corps may leave after run through – approximately 7:30

November 29 – Tuesday – Tech #1 (Sat afternoon show)
4:15 – 5:00      Advanced Warm up on Stage
5:00 – 6:45      Call 4:30: Act I: Party Scene, Battle Scene, Snow Scene
7:00 – 8:30      Call 6:30: All Act II: Opening Sweets, Entrance,
Variations, Flowers, Finale, Bows (Lemon and Gum drops, peppermints, cupcakes, sheep may leave after first run through – approximately 7:30.

November 30 – Wednesday – Tech #2 (Sat night show)
4:15 – 5:00      Advanced Warm up on Stage
5:00 – 6:45      Call 4:30: Act I: Party Scene, Battle Scene, Snow Scene
7:00 – 8:30      Call 6:30: All Act II: Opening Sweets, Entrance, Variations, Flowers, Finale, Bows. Note: Gumdrops, lemon drops, peppermints, cupcakes and sheep may leave after first run through – approximately 7:45.

December 1 – Thursday – Full Dress with Make-up (Sun show)
4:15                 Advanced Warm up
5:30 – 7:00      Call 5:00: Act I: Party Scene, Battle Scene, Snow Scene
7:00 – 8:30      Call: 6:30: All Act II: Opening Sweets, Entrance, Variations, Flowers, Finale, Bows:  (Gum drops, Lemon drops, peppermint, cupcakes, sheep may leave after first run through – approximately 7:45).

December 2 – School Show
8:00                 Advanced Warm up
8:30                 Call: Drop off Student in Theater Lobby: Students go down to dressing rooms

December 2 – Evening Show
5:15                 Advanced Warm up
6:00                 Call: All Dancers
7:00                 Show

December 3 – Afternoon and Evening Shows
12:15               Advanced Warm up
1:00                 Call: All Dancers
2:00                 Show

5:30                 Advanced Warm up
6:00                 Call: All Dancers
7:00                 Show

December 4 – Afternoon Show
1:15                 Advanced Warm up
2:00                 Call: All Dancers
3:00                 Show

After Show: Levels III and above and the helping hands of Parent Volunteers are needed to carry costumes and props back to the Cass Studio. Your help is greatly appreciated. Thank YOU!


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

November 18 – Friday – Mixed Locations
4:30 – 5:15     On STAGE: Angels
4:30 – 5:15      At CASS: Mya Wallace
5:30 – 6:30      At CASS: Clowns (with Joshua and Tim)
6:45 – 8:00      On STAGE: Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets, Rat King with Nutcracker Prince, Drosselmeyer, Alex

November 19 – Saturday – On STAGE
10:30 – 11:00  Snowflake Warm-up: Walk items to Theatre
11:00 – 12:00  Snowflakes, Pas de deux, Clara
11:50 – 12:10      A Meeting for New Parents with Questions      (Mezzanine Lobby)
12:15 – 1:15    Act II Opening: Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls and Court Jester: Emma Middleton
1:00 – 3:00      All Variations: Spanish, Chinese, Candy Cane, Shepherdesses, Arabian, Sheep from 1:00 – 2:00.
3:00 – 3:30      Final Bows: All Variations
3:45 – 4:45      Flowers: Petals, Dew Drop, Pink and Fuchsia Flowers, Gabe, Derek, Ben, Garland

November 20  – Sunday – On STAGE
1:00 – 2:00      Clowns with Mother and Father Grins
2:30 – 4:30      All Party Scene: Party Girls, Party Boys, Party Children, Drosselmeyer, Nanny, Parents, Dolls


November 11 – Friday – Cass A Studio
4:00 – 5:00      Spanish Lead
5:00 – 5:30      Audrey Howard
5:30 – 6:30      Clowns
6:30 – 7:00     Pointe Cadets, Charlie, Chloe, Alex Molnar (stay for battle scene)
7:00 – 8:00      Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets, Rat King with Nutcracker Prince, Drosselmeyer, Alex

7:30 - Peter Yarrow, of Peter, Paul and Mary, at the RRCA

November 12 – Saturday – Mixed Locations
10:30 – 11:00  CASS Snowflake Warm-up: Walk items to Theatre
12:30 – 1:00    CASS Candy Cane Corps (to Theatre for variations)
10:30 – 11:30  ON STAGE: Act II Opening: Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls and Emma Middleton
11:30 – 12:30  On STAGE: Snow Scene: Snowflakes, Pas, and ANGELS
12:30 – 1:00    On STAGE: Flute Leads, Corps, Sheep (Shepherdess Leads and Corps with sheep)
1:00 – 3:30    On STAGE Variations: Spanish, Arabian, Shepherdess Leads and Corps (no sheep), Candy Cane Leads and Corps, Chinese Leads and Corps
3:30 – 4:30      On STAGE Flowers: Petals, Dew Drop, Pink and Fuchsia Flowers, Gabe, Derek, Ben, Garland

November 13  – Sunday – Cass A Studio
4:30 – 6:00      All Party Scene: Party Girls, Party Boys, Party Children, Drosselmeyer, Nanny, Parents
6:00 – 6:20      Journey Holt, Kiera Dawson, Clara, Drosselmeyer


November 4 – Friday – Cass A Studio
4:00 – 4:45      Spanish Lead
4:45 – 5:30      Angels and Angel Costume Fitting
5:30 – 6:15      Act II Opening: Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls and Emma Middleton
6:15 – 7:00      Clowns
6:30 – 7:00      Chinese Corp: (Cass B)
7:00 – 8:00      Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets Rat King with Nutcracker Prince, Drosselmeyer

7:30 - West Side Story at the RRCA

November 5 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snow Pas de Deux (Cass A)
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre (Cass B)
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 12:30  Flute Leads, Corps, Sheep (Shepherdess Leads and Corps with sheep)
12:30 – 3:00   Variations: Spanish, Arabian, Shepherdess Leads and Corps (no sheep), Candy Cane Leads and Corps, Chinese Leads
3:00 – 4:00      Flowers: Petals, Dew Drop, Pink and Fuchsia Flowers, Gabe, Derek, Ben, Garland

7:30 - West Side Story at the RRCA

November 6  – Sunday – Cass A Studio
12:30 – 1:30    Soldiers Dolls / Peppermint Patty
1:30 – 3:00       Party Girls, Party Boys, Party Children, Drosselmeyer, Nanny
2:15 – 3:15      Party Parents
3:15 – 3:45      Drosselmeyer and Claras

3:00 - West Side Story at the RRCA

NOTE: Saturday: 11am-1pm: Looking for Moms who can help assemble gift baskets with Isabella @ Cass in the lobby! Bring helping hands and Cellophane :) 


October 28 – Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:00 Pointe Cadets
5:00 – 5:30 Angels
5:30 – 6:15 Act II Opening: Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls
6:15 – 7:15 Clowns
7:15 – 8:15 Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets, Rat King with Nutcracker Prince

7:30 - West Side Story at the RRCA

October 29 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00 Snowflakes warm-up barre at 10:30
11:00 – 12:00 Snowflakes
12:00 – 12:30 Spanish
12:30 – 1:00 Candy Cane Leads and Corps
1:00 – 1:30 Petals and Dew Drop
1:30 – 2:30 Flowers: Petals, Dew Drop, Pink and Fuchsia Flowers, Gabe, Derek, Ben, Garland
2:30 – 3:00 Arabian
3:00 – 3:45 Flute Leads, Flute Corps AND sheep: Ella Linster, Lacy Palmer, Andrzej Lewandowski, Maeve Westerlund (sheep arrive at 3:15)
3:45 – 4:30 Chinese Corps and Leads

7:30 - West Side Story at the RRCA

October 30 – Sunday – Cass A Studio
12:30 – 1:30 Jester, Ballerina Dolls, Soldier Doll
1:00– 2:00 Party Girls, Party Boys, Party Children, Drosselmeyer
2:00 – 2:15 Court Jesters
2:15 – 3:15 Party Parents
3:15 – 4:00 Snow Queen and Prince


October 21 – Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:00 Chinese Corps (Cass)
4:30 – 5:00 Peppermint Patty (Cass B)
5:00 – 5:30 Chinese Leads (Cass)
5:30 – 6:30 Clowns (Cass)
6:30 – 7:45 Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets, Rat King with Nutcracker Prince (Cass)

October 22 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00 Snowflakes warm-up barre at 10:30
11:00 – 12:00 Snowflakes
12:00 – 12:30 Spanish
12:30– 1:00 Candy Cane Leads and Corps (Party Scene Dolls: Costume Fitting: Cass B)
1:00 – 1:30 Petals and Dew Drop (Butterscotch Costume Fitting: Cass B)
1:30 – 3:00 Petals, Dew Drop, Pink and Fuschia Flowers, Gabe, Derek, Ben
2:15 – 3:00 Garland
3:00 – 3:30 Flute Leads and Flute Corps
3:30 – 4:15 Peppermint Swirls

October 23 – Sunday – Cass A Studio
12:30 – 1:30 Jester and Ballerina Dolls
12:30 – 1:00 Clara (Cass B)
1:00– 2:00 Party Girls, Party Boys, and Party Children
2:00 – 2:15 Court Jesters (Emma stay until 3:00)
2:15 – 3:15 Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, (Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks: arrive at 2:45)
3:15 – 3:45 Angels
3:45 – 4:00 Ella Linster, Lacy Palmer, Andrzej Lewandowski, Maeve Westerlund
4:00 – 4:45 Arabian and Couple
4:45 – 5:30 Snow Queen and Prince


October 14 – Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:00      Chinese Corps  (Cass)
4:30 – 5:00      Jester and Ballerina Dolls (Benesh A)
5:00 – 5:30      Pointe Cadets (Cass)
5:00 – 5:30      Rat Cadets (Benesh A)
5:30 – 6:30      Rat King with Nutcracker Prince (Benesh)
5:30 – 6:15      Clowns (Cass)
6:15 – 7:30      Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Rat Cadets Rat King with Nutcracker Prince 6:45 – 7:30      (Cass)

October 15 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre at 10:30
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 12:30  Spanish
12:30– 1:00     Candy Cane Leads and Corps
1:00 – 1:30      Petals and Dew Drop
1:30 – 3:00      Petals, Dew Drop, Pink and Fuschia Flowers, Gabe, Derek, Ben
2:15 – 3:00      Garland
3:00 – 3:30      Flute Leads and Flute Corps
3:30 – 4:15      Peppermint Swirls and Peppermint Patty

October 16  – Sunday – Cass A Studio
12:30 – 1:00    Clara
1:00– 2:00       Party Girls, Party Boys, and Party Children
2:00 – 2:30      Court Jesters
2:30 – 3:30      Gum Drops, Lemon Drops, Lemon Chiffon, Bakers, Cupcakes, Peppermint Sticks, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty
3:30 – 4:00      Angels
4:15 – 5:00      Arabian and Couple
5:00 – 5:30      Snow Queen and Prince


October 7 – Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:30      Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers  (Cass)
4:30 – 5:00      Jester and Ballerina Dolls (Benesh A)
5:00 – 5:30      Rat Cadets (Benesh A)
5:30 – 6:15      Clowns (Cass)
5:45 – 6:15      Pointe Cadets (Cass B)
6:15 – 7:00      Chinese Leads and Corps (Cass)

October 8 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre at 10:30
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 12:30  Flute Leads and Flute Corps
12:30– 1:00     Candy Cane Leads and Corps
1:00 – 1:30      Petals and Dew Drop
1:30 – 3:00      Petals, Dew Drop, Pink and Fuschia Flowers, Gabe, Derek
2:15 – 3:00      Garland
3:00 – 3:30      Spanish
3:30 – 4:15      Peppermint Swirls and Peppermint Patty

7:30 – Shades of Buble at the RRCA!      Special pricing for RRB/RRDA families!

October 9  – Sunday – Cass A Studio
12:30 – 1:00    Clara
1:00– 2:00       Party Girls, Party Boys, and Party Children
2:00 – 2:30      Court Jesters
2:30 – 3:30      Gum Drops, Lemon Drops, Lemon Chiffon, Bakers, Cupcakes, Peppermint Sticks, Sprinklers, Licorice
3:00 – 3:45      Peppermint Patty
3:45 – 4:15      Butterscotch, Peppermint Patty
4:15 – 5:00      Arabian and Couple
5:00 – 5:30      Snow Queen and Prince
2:30 – 3:15      Rat King with Nutcracker Prince (Benesh)


September 30– Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:30      Mice, Clara, Drummers (Cass)
4:30 – 5:45      Winged Commanders, Soldiers (Cass)
4:30 – 5:00      Jester and Ballerina Dolls (Benesh A)
5:00 – 5:30      Rat Cadets
5:30 – 6:15      Rat King with Nutcracker Prince (Benesh A)
5:45 – 6:30      Clowns (Cass)
6:30 – 7:30      Arabian (Cass)

October 1 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre at 10:30
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 12:45  Spanish
12:45 – 1:15    Flute Leads and Flute Corps
1:15 – 1:45      Candy Cane Leads and Corps
1:45 – 3:00      Pink and Fuschia Flowers, Gabe, Derek
2:45 – 3:30      Dew Drop, Petals and Pink Flowers
2:45 – 3:15      Garland  (Cass B)
3:30 – 4:15      Peppermint Swirls

October 2 – Sunday – Cass A Studio
12:30 – 1:00    Clara
1:00 – 2:00       Party Girls
1:15 – 2:00      Party Boys
2:15 – 3:15      Gum Drops, Lemon Drops, Lemon Chiffon, Bakers, Cupcakes, Peppermint Sticks, Sprinklers
3:00 – 3:45      Licorice, Peppermint Patty
3:15 – 4:00      Butterscotch, Peppermint Patty
4:00 – 4:45      Chinese Leads and Corps (Cass)
1:00 – 2:00     Snow Queen and Prince (Benesh)


September 23– Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:15      Mice and Clara (Cass Street)
4:30 – 5:15      Winged Commanders (Cass B)
4:30 – 5:15      Jester and Ballerina Dolls (Benesh A)
5:15 – 6:00      Rat King (Benesh A)
5:00 – 5:45      Soldiers and Drummers (Cass)
5:45 – 6:30      Clowns (Cass)
6:30 – 7:15      Chinese Leads and Corps (Cass)

September 24 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre at 10:30
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 1:00    Pink and Fuschia Flowers
1:00 – 1:30      Flute Leads and Flute Corps
1:30 – 2:00      Spanish
1:30 – 2:00      Lemon Chiffon (Cass B)
2:00 – 2:30      Candy Cane Leads
2:15 – 3:00      Candy Cane Corps
3:00 – 3:45      Petals
3:00 – 3:45      Garland  (Cass B)
3:45 – 4:45      Arabian

September 25 – Sunday – Cass A Studio
1:00 – 1:30      Clara
1:30 – 2:30       Party Girls
1:45 – 2:30      Party Boys
2:45 – 3:45      Gum Drops, Lemon Drops, Bakers, Cupcakes, Peppermint Sticks, Sprinklers
3:30 – 4:15      Licorice
1:00 – 2:00     Snow Queen and Prince (Benesh)
2:00 – 2:30      Dew Drops (Benesh)


September 16– Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:15      Mice (Cass Street)
4:30 – 5:10      Winged Commanders (Benesh B)
4:30 – 5:10      Jester and Ballerina Dolls (Benesh A)
5:15 – 6:00      Clowns (Cass)
6:00 – 6:45      Soldiers and Drummers (Cass)
6:45 – 7:30      Chinese Corps (Cass)

 September 17 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre at 10:30
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 12:45  Spanish / all
12:45 – 1:30    Chinese Leads
1:30 – 2:00      Flute Leads and Flute Corps  
2:00 – 2:15      Candy Cane Leads
2:15 – 3:00      Candy Cane Corps
3:00 – 3:45      Petals
3:00 – 3:45      Garland  (Cass B)
3:45 – 4:45      Pink and Fuschia Flowers

September 18 – Sunday – Cass A Studio
12:45 – 1:45    Clara
1:45 – 2:30      Party Girls
2:30 – 3:00      Butterscotch and Peppermint Swirls
3:00 – 4:00      Arabian
4:00 – 5:00      Snow Queen and Prince


September 9– Friday – Cass A Studio
4:30 – 5:15      Mice
5:15 – 6:00      Clowns
6:00 – 6:45      Soldiers
6:00 – 6:45      Drummers (Cass B)
6:45 – 7:30      Chinese Corps

 September 10 – Saturday – Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre at 10:30 Cass A
11:00 – 12:00  Snowflakes
11:00 – 11:45  Flute Corps (Benesh B)
12:00 – 12:45  Spanish / all
12:45 – 1:30    Chinese Leads
1:30 – 2:15      Flute Leads (Cass A)
2:15 – 3:00      Candy Cane Leads
3:00 – 3:45      Petals  
3:45 – 4:45      Flower / Flowers (No Garland)

September 11 – Sunday – Cass A Studio
1:00 – 2:00      Clara
2:00 – 3:00      Arabian
3:00 – 3:45      Butterscotch and Peppermint Swirls