2017 Nutcracker Rehearsal Schedule


November 27 — Monday: On Stage School Show Dress Rehearsal
4:15 – 5:30   Advanced Dancer Warm-up at Cass
5:00   Call for all dancers
    Proceed to dressing rooms to dress in costume (stage make-up not required; dolls and clowns should wear cheek patches if news photographer present)
5:30 - 7:30   Party Scene, Battle Scene, and Narration Scene Transition
    Act II Opening Sweets: Chocolate Truffles, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls, Claras and Court Jesters
(youngest students may leave after the scene is finished (approximately 7:00)
    All variations including clowns
    Note: Clowns and Chinese Corps dismissed after school show rehearsal
7:30 - 8:30   ACT II Variations and Flowers – Rehearsal for Friday night show
    Note: Clowns and Chinese Corps do not need to stay for 7:30 run through
     
November 28 — Tuesday: On Stage - Tech #1 (Sat. Afternoon Show)
4:15 - 5:00   Senior and Junior 4 warm up on stage
5:00 - 6:45   Call 4:30 for everyone in Act I (Stage make-up not required)
Party Scene, Battle Scene, Snow Scene
6:30   Call for everyone in Act II
7:00 - 8:30   Opening Sweets and Entrances, Final Bows, Variations, Flowers, Finale
    Note: Lemon and Gum drops, peppermints, cupcakes may leave after the opening scene is finished.
     
November 29 — Wednesday: On Stage - Tech #2 (Sat. Evening Show)
4:15 - 5:00   Senior and Junior 4 warm up on stage
5:00 - 6:45   Call 4:30 for everyone in Act I (Stage make-up not required)
Party Scene, Battle Scene, Snow Scene
6:30   Call for everyone in Act II
7:00 - 8:30   Opening Sweets and Entrances, Final Bows, Variations, Flowers, Finale
    Note: Lemon and Gum drops, peppermints, cupcakes may leave after the opening scene is finished.
     
November 30 — Thursday: On Stage - Full Dress with Stage Make-up (Sun. Show)
4:15 - 5:00   Senior and Junior 4 warm up on stage
5:00 - 6:45   Call 4:30 for everyone in Act I
Party Scene, Battle Scene, Snow Scene
6:30   Call for everyone in Act II
7:00 - 8:30   Opening Sweets, Entrances, Variations, Flowers, Finale, Final Bows
    Note: Lemon and Gum drops, peppermints, cupcakes may leave after the opening scene is finished.
     
December 1 — Friday: School Show
8:00 am   Senior and Junior 4 warm up on stage
8:30 am   Call: Drop off Student in Theater Lobby: Students go down to dressing rooms
     
December 1 — Friday: Evening Show
5:15   Senior and Junior 4 warm up on stage
6:00   Call: All Dancers
7:00   Show
     
December 2 — Saturday: Afternoon and Evening Shows
12:15   Senior and Junior 4 warm up on stage
1:00   Call: All Dancers
2:00   Show
     
5:30   Advanced Warm-up on stage
6:00   Call: All Dancers
7:00   Show
     
December 3 — Sunday — Afternoon Show
1:15   Senior and Junior 4 warm up on stage
2:00   Call: All Dancers
3:00   Show
     
After Show: Levels III and above are required to help, and the helping hands of Parent Volunteers are also requested, to carry costumes and props back to the Cass Studio.
Your help is greatly appreciated. Thank YOU!
     

/////////////////////////////


November 24 — Friday: On Theatre Stage

10:00 – 5:00   Set Construction and Dressing
     
November 25 — Saturday: On Stage
10:30 – 11:00   Snow Warm-up
11:00 – 12:00   Snow Pas, Snowflakes, Snow Angels, Drosselmeyer, Clara, Prince
12:15 – 1:15   Act II Opening Sweets: Chocolate Truffles, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls, Claras and Court Jesters
1:30 - 4:30   Act II Run through: Entrances, all variations including clowns, jesters, all flowers, finale, curtain call
     
November 26 — Sunday: On Stage
1:30 – 3:00   Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets, Rat King with Nutcracker Prince, Drosselmeyer, Alex
3:00 – 4:30   Party Scene
4:30 – 5:00   School Show review for all party scene followed by narration review for Joshua
     

November 17 – Friday: On Theatre Stage. In order to keep our rehearsals running smoothly, the theatre house is not open for observation.

3:00 – 4:00   Jolie, Claire and Ben
4:30 – 5:15   Angels
5:30 – 6:30   Act II Opening: Lemon Chiffon, Bakers, Sprinklers, Licorice, Butterscotch, Peppermint Patty, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Peppermint Swirls and Court Jesters
6:10 – 6:30   Meeting with Lisa in the Theatre Mezzanine for new parents with questions!
6:45 – 8:00   Battle Scene: Mice, Clara, Drummers, Winged Commanders, Soldiers, Pointe Cadets, Rat Cadets, Rat King with Nutcracker Prince, Drosselmeyer, Alex
     
November 18 – Saturday — On Stage
10:15 – 10:45   Snowflake Warm-up at Cass: Walk items to Theatre at 10:45
11:15 – 12:15   Snowflakes
12:15 – 1:15   Clowns with Mother Ginger and Father Grins
1:15 - 3:15   All Variations: Spanish, Chinese, Candy Cane, Flutes, Arabian
3:15 – 3:30   Final Bows: All Variations
3:45 – 4:45   Flowers: Petals, Rose Petals, Dew Drop, Pink and Fuchsia Flowers, Gabe, Derek, Ben, and Garland
4:45 - 5:00   Party Scene Dolls
     
November 19 – Sunday — On Stage
1:00 – 2:00   Gabby and Ben
2:30 – 3:45   All Party Scene: Party Girls, Party Boys, Party Children, Drosselmeyer, Nanny, Parents, Dolls
3:45 – 4:15   Party Scene: School Show
4:15 – 4:30   Drosselmeyer and Claras
     

November 10 – Friday — Cass A Studio
3:00 – 4:00   Ben and Jolie
4:00 – 4:30   Ben: Nut Prince and Clara
4:30 – 5:00   Angels and Clara
5:00 – 5:45   Court Jesters, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Lemon Chiffon, Sprinklers, Bakers, Licorice, Peppermint Patty, Butterscotch, Peppermint Swirls
5:45 – 6:45   Clowns and Nathan
6:45 – 7:30   Battle Scene: Mice, Soldiers, Clara, Rat Cadets, Winged Commanders, Drummers, Drum Major, Rat Cadets, Rat King, Pointe Cadets
     
November 11 – Saturday — Cass A Studio
10:00 – 10:30   Snowflakes warm-up
10:30 – 11:30   Snow Pas, Snowflakes, Clara
11:45 – 1:45   All Variations (except Clowns) for entrances and variations: Spanish, Chinese, Candy Canes, Chinese, Flutes, Arabian
2:00 - 3:00   All Flowers: Petals, Dew Drop, Rose Petals, Pink and Fuchsia Flowers with Ben Molnar, Derek, Gabe, and Garland
3:15 – 4:15   Variations Finale and Curtain Call Bows: Clara, Spanish, Chinese Leads, Arabians, Flutes, Candy Canes, Clara
     
November 12 – Sunday — Cass A Studio
12:30 – 1:30   Arabian
4:30 – 5:45   Party Parents, Party Boys, Party Girls and younger girls, Nichole the Nanny, Party Dolls: Jester, Ballerinas, and Soldier Dolls, Drosselmeyer
5:45 – 6:15   Clara and Drosselmeyer
     

November 3 – Friday — Cass A Studio
3:00 – 4:00   Ben and Jolie
4:00 – 4:30   Ben: Nut Prince and Rat King
4:30 – 5:00   Angels
5:00 – 5:45   Court Jesters, Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Lemon Chiffon, Sprinklers, Bakers, Licorice, Peppermint Patty, Butterscotch, Peppermint Swirls
5:45 – 6:45   Clowns and Nathan (Costume Fitting at 5:45)
6:45 – 7:30   Battle Scene: Mice, Soldiers, Clara, Rat Cadets, Winged Commanders, Drummers, Drum Major, Rat Cadets, Rat King, Pointe Cadets
     
November 4 – Saturday — Cass A Studio
10:00 – 10:30   Snowflakes warm-up
10:30 – 11:30   Snowflakes
11:30 – 12:15   Spanish: Variation/Entrance/Finale
12:15 – 12:45   Candy Cane: Variation/Entrance/Finale
12:45 – 1:15   Chinese: Variation/Entrance/Finale
1:15 – 2:15   All Flowers: Petals, Dew Drop, Rose Petals, Pink and Fuchsia Flowers with Ben Molnar, Derek, Gabe, and Garland
2:15 – 2:45   Garland Costume Fitting (Cass B)
2:15 – 2:30   Variation Finale: Spanish, Chinese Leads, Arabians, Flutes, Candy Cane
2:30 – 3:00   Flute Lead with Ben and Flute Corps
3:00 – 3:15   Gabby and Ben
     
November 5 – Sunday — Cass A Studio
12:45 – 2:00   Arabian
2:00 – 3:00   Party Parents, Party Boys, Party Girls and younger girls, Nichole the Nanny, Party Dolls: Jester, Ballerinas, and Soldier Dolls
2:00 – 3:15   Party Parents stay if needed
     

October 27 – Friday — Cass A Studio and/or Benesh as listed
3:15 – 4:00   Ben and Jolie
4:00 – 4:30   Ben: Nut Prince and Rat King
4:30 – 5:00   Angels
5:00 – 5:45   Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Lemon Chiffon, Sprinklers, Bakers, Licorice, Peppermint Patty, Butterscotch, Peppermint Swirls
5:45 – 6:30   Clowns and Nathan
6:15 – 6:30   Pointe Cadets (Cass B)
6:30 – 7:30   Battle Scene: Mice, Soldiers, Clara, Rat Cadets, Winged Commanders, Drummers, Drum Major, Rat Cadets, Rat King, Pointe Cadets
5:30 – 6:15   Ballerina Dolls and Derek (Benesh B)
     
October 28 – Saturday — Cass A Studio
10:00 – 10:30   Snowflakes warm-up
10:30 – 11:30   Snowflakes
11:30 – 12:15   Spanish: Variation/entrance/finale
12:15 – 12:45   Chinese: variation/entrance/finale
12:45 – 1:15   Soldier Dolls: Chloe/Charlie
1:15 – 2:15   Petals, Dew Drop, Rose Petals, Pink and Fuchsia Flowers with Ben Molnar, Derek, Gabe, and Garland
2:15 – 3:00   Flute Lead with Ben and Flute Corps
3:00 – 3:15   Gabby and Ben
3:15 – 3:45   Candy Cane: variation/entrance/finale
3:45 – 4:15   Dew Drop: MacKynze
     
October 29 – Sunday — Cass A Studio
12:45 – 2:00   Arabian
2:00 – 3:00   Party Boys, Party Girls and younger girls, Nichole the Nanny
3:00 – 3:45   Party Parents
     

October 20 – Friday — Cass A Studio and/or Benesh as listed
3:15 – 4:00   Ben and Jolie
4:00 – 4:30   Ben: Nut Prince and Rat King
4:30 – 5:00   Angels
5:00 – 5:45   Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Lemon Chiffon, Sprinklers, Bakers, Licorice, Peppermint Patty
5:45 – 6:15   Angels: Costume Fitting (Cass B)
5:45 – 6:30   Clowns and Nathan
6:30 – 7:30   Battle Scene: Mice, Soldiers, Clara, Rat Cadets, Winged Commanders, Drummers, Drum Major, Rat Cadets, Rat King, Pointe Cadets
5:30 – 6:15   Ballerina Dolls and Derek (Benesh B)
     
October 21 – Saturday — Cass A Studio
9:45 – 10:15   Snowflakes warm-up
10:15 – 11:15   Snowflakes
10:45 – 11:15   Fuchsia Flowers: Costume Fitting: Cass B
11:15 – 12:15   Flowers: Petals, Rose Petals, Pink and Fuchsia, Ben, Derek, Gabe, Garland
12:15 – 12:45   Pink Flower Costume Fitting: Cass B
12:15 – 12:45   Peppermint Patty, Butterscotch, Peppermint Swirls
12:45 – 1:15   Chinese Leads and Corps
1:15 – 1:45   Flutes Corps and Gabby
1:45 – 2:30   Spanish
2:30 – 3:00   Candy Canes
     
October 22 – Sunday — Cass A Studio
12:45 – 1:45   Arabian
1:45 – 2:45   Party Boys, Party Girls and younger girls, Nichole the Nanny
2:45 – 3:00   Court Jesters: Emily, Mariska, Nathan
3:00 – 3:45   Gabby and Ben

 


October 13 – Friday — Cass A Studio and/or Benesh as listed
3:00 – 4:00      Snow Pas de Deux: Ben and Jolie
4:00 – 4:45      Arabian
4:45 – 5:30      Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Lemon Chiffon, Sprinklers, Bakers, Licorice
5:00 – 5:45      Peppermint Patty
5:45 – 6:30      Clowns and Nathan
6:30 – 7:30      Battle Scene: Mice, Soldiers, Clara, Rat Cadets, Winged Commanders, Drummers, Drum Major, Rat Cadets, Rat King, Pointe Cadets
5:30 – 6:15      Ballerina Dolls and Derek (Benesh B)

October 14 – Saturday — Cass A Studio
10:00 – 10:30      Snowflakes warm-up
10:30 – 11:30      Snowflakes
11:30 – 12:00      Candy Canes
12:00 – 12:30      Spanish
12:15 – 12:45      Rat King and Nutcracker Prince (at Benesh Studio with Bella)
12:30 – 1:00      Petals and Dew Drop
1:00 – 2:30      Petals, Dew Drop, Rose Petals, Pink and Fuchsia Flowers with Ben Molnar, Derek, Gabe, and Garland
2:45 – 3:15      Rat Cadets (in Cass B with Bella)
2:30 – 3:15      Flute Lead with Ben and Flute Corps
3:15 – 3:45      Gabby and Ben
3:45 – 4:15      Peppermint Swirls, Butterscotch, Peppermint Patty
4:15 – 4:45      Chinese Leads

October 15 – Sunday — Cass A Studio
12:45 – 1:15      Clara
1:15 – 2:15      Party Boys, Party Girls and younger girls
2:15 – 2:30      Court Jesters: Emily, Mariska, Nathan
2:30 – 3:15      Chinese Corps


October 6 – Friday — Cass A Studio and/or Benesh as listed
3:30 – 4:30      Snow Pas de Deux: Ben and Jolie
4:30 – 5:15      Chinese Corps and Chinese Leads
5:15 – 5:45      Court Jesters: Emily, Mariska, Nathan
5:45 – 6:30      Clowns and Nathan
6:30 – 7:30      Battle Scene: Mice, Soldiers, Clara, Rat Cadets, Winged Commanders, Drummers, Drum Major, Rat Cadets, Rat King, Pointe Cadets
7:30 – 8:00      Lemon Chiffon
5:30 – 6:15      Ballerina Dolls and Derek (Benesh B)

7:30            Jimmy Osmond Tribute to Andy Williams, at the RRCA - Wonderful family entertainment!

October 7 – Saturday — Cass A Studio
10:00 – 10:30    Snowflakes warm-up
10:30 – 11:30    Snowflakes
11:30 – 12:00    Candy Canes
12:00 – 12:45    Spanish
12:45 – 1:15     Petals and Dew Drop
1:15 – 2:30      Petals, Dew Drop, Rose Petals, Pink and Fuchsia Flowers with Ben Molnar, Derek and Gabe
2:30 – 2:45      Licorice
2:45 – 3:30      Flute Lead with Ben and Flute Corps
3:30 – 4:00      Peppermint Swirls and Peppermint Patty
4:00 – 4:45      Arabian (All)

October 8 – Sunday — Cass A Studio
12:45 – 1:15     Clara
1:15 – 1:45      Garland Flowers
1:45 – 2:45      Party Boys, Party Girls and younger girls
2:45 – 3:30      Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks, Sprinklers and Bakers
3:30 – 4:00      Snow Pas
4:00 – 4:30      Flute Lead and Cav


September 29 – Friday — Cass A Studio and/or Benesh as listed
3:30 – 4:30      Snow Pas de Deux: Ben and Jolie
4:30 – 5:15      Clowns (Cass A)
4:45 - 5:15      Licorice (Cass B)
5:15 – 6:15      Mice, Soldiers, Clara, Rat Cadets, Winged Commanders, Drummers (Cass A)
6:15 – 7:00      Chinese Corps and Chinese Leads (Cass A)
7:00 – 7:30      Peppermint Swirls (Cass A)
5:30 – 6:15      Ballerina Dolls (Benesh B)
6:15 – 6:45      Derek: Jester Doll (Benesh B)

September 30 – Saturday — Cass A Studio
10:15 – 10:45  Snowflakes warm-up Cass A
10:45 – 11:45  Snowflakes
11:45 – 12:15  Candy Canes
12:15 – 1:00    Spanish
1:00 – 1:30      Petals and Dew Drop (Cass A)
1:00 – 1:30      Lemon Chiffon (Cass B)
1:30 – 1:45      Rose Petals and Pink Flowers only (Cass A)
1:45 – 2:45      Rose Petals and Pink Flowers and Fuchsia Flowers and Derek Hileman and Gabe
2:45 – 3:30      Arabian Leads and Corps
3:30 – 4:15      Flute Corp

October 1 – Sunday — Cass A Studio
12:45 – 1:15    Clara
1:15 – 1:45      Garland Flowers
1:45 – 2:45      Party Boys and Girls (younger party girls arrive 2:15)
2:45 – 3:30      Gum Drops, Lemon Drops, Cupcakes, Peppermint Sticks
3:30 – 4:00      Snow Pas
4:00 – 4:30      Flute Lead and Cav


September 22 – Friday — Cass A Studio
1:45 – 2:30      Arabian
2:30 – 3:15      Snow Pas de Deux: Ben and Jolie
4:30 – 5:15      Mice
4:45 - 5:15      Soldiers
5:15 – 6:00      Clowns
6:00 – 6:45      Chinese Corps and Chinese Leads
6:45 – 7:15      Peppermint Swirls

September 23 – Saturday — Cass A Studio
10:15 – 10:45  Snowflakes warm-up barre
10:45 – 11:45  Snowflakes
11:45 – 12:15  Candy Canes
12:15 – 1:00    Spanish
1:00 – 1:30      Petals and Dew Drop
1:30 – 1:45      Dew Drops
1:45 – 2:30      Rose Petals and Pink Flowers
2:30 – 3:00      Fuchsia Flowers
3:00 – 3:30      Winged Commanders
3:30 – 4:15      Flute Corp with Gabby

September 24 – Sunday — Cass A Studio
1:00 – 1:45      Clara
1:45 – 2:15      Garland Flowers Clara)
2:15 – 3:00      Ballerina Dolls (Cass B)
2:15 – 3:15      Party Boys and Girls (not young children)
3:15 – 3:45      Snow Pas de Deux: Gabby and Ben
3:45 – 4:15      Flute Lead and Flute Cav


September 15 – Friday — Cass A Studio
1:30 – 2:15      Arabian
2:15 – 3:00      Snow Pas de Deux: Ben and Jolie
4:30 – 5:15      Mice
4:30 - 5:15      Soldiers
5:15 – 6:00      Clowns
6:00 – 6:45      Chinese Corps

September 16 – Saturday — Cass A Studio
10:30 – 11:00   Snowflakes warm-up barre at 10:30 Cass A
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 12:30  Spanish
12:30 – 1:00    Candy Cane - All
1:00 – 1:30      Petals and Dew Drop
1:30 – 2:15      Rose Petals and Pink Flowers
2:15 – 2:45      Fuchsia Flowers
2:45 – 3:30      Chinese Leads
3:30 – 4:15      Flute Corp with Gabby

September 17 – Sunday — Cass A Studio
1:00 – 1:45      Clara
1:45 – 2:15      Clara and Party Girls (not young children)
2:15 – 2:45      Garland Flowers (Cass B)
2:45 – 3:15      Party Boys
3:15 – 3:45      Snow Pas de Deux: Gabby and Ben
3:45 – 4:15      Flute Lead and Flute Cav


September 8 – Friday — Cass A Studio
4:30 – 5:15      Mice
4:30 - 5:15      Soldiers
5:15 – 6:00      Clowns
6:00 – 6:45      Chinese Corps

September 9 – Saturday — Cass A Studio
10:30 – 11:00  Snowflakes warm-up barre at 10:30 Cass A
11:00 – 12:00  Snowflakes
12:00 – 12:30  Spanish
12:30 – 1:00    Candy Cane - All
1:00 – 1:30      Petals and Dew Drop
1:30 – 2:00      Rose Petals
2:00 – 2:30      Fuchsia Flowers
2:30 – 3:00      Chinese Leads
3:00 – 3:30      Pink Flowers
3:30 – 4:15      Flute Corp

September 10 – Sunday — Cass A Studio
1:00 – 1:45      Clara
1:45 – 2:30      Clara and Party Girls (not young children)
2:30 – 3:00      Arabian Lead
3:00 – 3:45      Snow Pas de Deux
3:45 – 4:15      Flute Lead and Flute Cav